Otava 2012

  Námi často navštěvovaná voda,je bezesporu řeka Otava.Je sice pravdou,že místa kam jezdíme jsou stále zaznamenaná v soupisu revírů jako Orlík,ale pro Nás je to Otava již od soutoku Lomnice až po Písek.Dále proti Proudu jsme nikdy nechytali,takže o možnostech rybolovu na vyších polohách řeky nevíme zatím nic.

  Chtěl bych popsat spíše tedy její konec a části přezdívané Dědovice,Oslo,Jistec,Smetiprach, u vodárny,Vrcovice.To jsou místa,kde jsme opakovaně lovili a strávili dost času,abychom i Vám mohli přiblížit rybaření a zážitky z těchto míst.

    Tak třeba jarní výprava.Opět jsme ve stejném složení a v plném stavu vyrazili k vodě,tentokráte do místa zvaného Dědovice.

Překvapením  a příjemným pro Nás byl fakt,že jsme byli na místě první,takže jsme si postavili tábor dle potřeb Naší skupinky,protože jsme sebou měli i ratolesti.

  Vše šlo skvěle a tak jsme se vrhli na výběr místa pro rybaření.Vytypovali jsme dva zlomy v různých hloubkách,aby se ukázalo,které místo bude nakonec lepší.

Zvrhli jsme do vody ze startu 25Kg kýbl partiklu,k tomu menší 2,5Kg kyblík koulí boilísu v kombinaci s peletami halibut.

  Celý proces jsme každých 6 hodin opakovali.Akorát v noci,jsme lehce dohazovali kobrou,už se nám na vodu moc nechtělo.Vše se začalo projevovat asi od čtyř ráno.To začali potahy od cejnů a plotic.Mezi těmito rybami se ukazovali taky pěkní jeseni,povedlo se i línka.

 Vyhodnotili jsme to jako dobré znamení,opět nakrmili a doufali,že se ukážou i kapříci.Uvařili jsme si ranní kávu,připravili snídani pro děti a hurá s kukuřicí na propan.Vždy ji rozváříme do úplného rozprasknutí do měkka,musí až klouzat jako máslo.Jedině tak se  s ní dá krmit ve velkém,aby jste nezahubili flek sirovým,protože to rybu ucpe a pak 14 dní nežere.To by pak celá týdení výprava byla jen ztrátou času a prostředků.

    Měli jsme z toho velkou radost,protože když se ukazují opakovaně návštěvy ryb různých druhů,je zpravidla už jen otázkou času,kdy si všimnou i kapři,že se něco děje a oni u toho nejsou.To je skutečnost,která se vždy opakuje na všech Našich výpravách.

    Samozřejmě,že zkoušíme i jiné druhy ryb,takže k večeru nahazujem také rousnice,nebo jiné pochutiny na úhoře,sumečky a další druhy ryb.Přes den pak pokoušíme i boleny,kteří se rádi ukazují nad krmenými místy.

  Posvátnou nám byla věta..Jestli nechytíte bolena,Tak si kupte lístek na vlak do Pardubic..

  Tím se v Našich řadách rozpoutalo peklo.Jako na potvoru nechtěli brát,jezdili kolerm nástrah,jemně do nich drcali,až je shodili z háčku a různými dalšími způsoby atakovali naše nástrahy,které neustále mizeli z háčků.Do toho chlapci neustále vtipkovali,že Pardubice vlastně ani vlakem nejsou tak daleko,nebo že je to krásné místo a byla by škoda ho nenavštívit a mnohé další ješitné forky.

   Asi po dvou hodinách různého fintění,jsem konečně jednoho bolena přelstil.Byla to pecka,hned jsem se přidal ke kolegům a básnil kolegovi Radkovi,že Pardubice jsou fajn,a že ve vlaku to je taky hezké a ta krajinka....

      Po nějaké době,se nám povedlo i odchyt těchto krasavců zopakovat a tím akce Pardubice vzali za své.

  Děti si bláznivě dováděli na břehu,jezdili po vodě na udělátku jménem,,kekelka"což je lodička vyrobená z desky polystyrenu na zateplení sklepů.Je to výhodné,když jsme na vodě,protože namýcháme nějaké dobroty pro ryby a vyženem mladase na kekelce to zvrhnout na místo,aniž bychom museli vytahovat velkou lod.(,,kekelka"-viz fotogalerie.)

     Výpravy s dětmi jsou zajímavé,snad v dnešní době splašené počítačovou technikou do nich stihneme vpravit taky něco z přírody a musim pochvalně na dětskou adresu říci,že už se od nich dá čekat i uvaření kávy,sem tam i spolupráce když je třeba,akorát někdy jsou trochu otupělí a je potřeba je patřičně motivovat-třeba umytím nádobím,to s nima vždy pohne...

  Jediným rušivým faktorem ve vedení dětí k této zábavě,vztahu k přírodě a rybařině jako takové,jsou vlastně jen pseudo rybářské organizace.Věčně někdo s plackou na rybách buzeruje,co se nesmí a nějak si neuvědomují,že jejich budouctnost je právě v chuti současných dětí jezdit na ryby.Třeba na Kolínsku,Mělnicku jsou krásné revíry,ale pravidla pro pobyt u těchto pískoven jsou pro výlety rodičů s dětmi na ryby tabu.Není povoleno tam přebívat přes noc,nesmí se tam ani postavit nic nad sebe a děti i když je třeba vedro,nebo prší,takže bych řekl,že pobyt na těchto revírech se dožil větších zákazů,než měli trampové v době totality pro pobyt v přírodě.

  Vůbec nechápu,že místní rybáři s touto bolševickou garnitudou místního rybářského svazu ještě nezatočili.Není mi vůbec jasné,jak místní sumcaři,kapraři a rybáři jako celek dokáží pobývat na těchto lokalitách a chytat ryby za těchto podmínek.Jakým způsobem jezdí s dětmi na delší výpravy? Nechápu.....

  Ale zpět k Otavě... 

      Necháváme děti taky lovit,když se zrovna dokáží soustředit,přeci jen nechceme je do rybařiny nutit.Přejeme si,aby je to bavilo samo od sebe.

Další dny už byli skvělí.Kapříci chodili po ránu,střídali je sem tam amuři,ale třeba v kombinaci s bílou rybou to byla pecka.Člověk se nenudil a ryby brali jako o život.No a to byla skvělá práce,protože to bylo našim cílem,přinutit ryby k záběrům.Jediné,co Vám může na těchto lokalitách zásadně zkazit rybařinu,je hráznej z Orlíka,když začne nekontrolovatelně blbnout s hladinou vody,nebo počasí,které se -zatím-nedá ovlivnit.Když se zkazí tak je to holt smůla....

  Jak plynuli další dny,postupně jsme do krmění přidali více boilísu s peletami,aby se ukázalo i více větších kapříků.To se zaplat pá bůh tak dařilo a zvláště po ránu a dopoledne se sem tam pěkná ryba povedla.

  Naši kluci taky učili děti starým hrám typu,,tlučení špačků"výroby píštalek ze dřeva.V nočních hodinách jsme připravili pro děti také nějakou bojovou hru,aby se ukázali,jestli dokáží spolupracovat a zvládnout složitější situace,ve kterých by se mohli sami bez nás někde o samotě ocitnout.Není také od věci,když musí samostatně něco vyrobit a formou soutěže je pak odměnujem za odvedenou práci.

   Za týden se nám povedlo vytahnout spoustu hezkých ryb,na kontě jsme měli i kapry přes 80 cm,nějaké menší sumečky,nepočítaně bílé ryby,jeseny,línky,boleny,amury a byli jsme nadšeni ze skvělého výletu na řeku.Vždy se snažíme pokaždé chytat na jiném místě,abychom mohli říci,že prochytáváme nová stanoviště a v zimě netrpěli pocitem,že jsme nedostatečně projeli další lovné fleky.

  Děkujem Ti Otavo,byli to pěkné rybačky....

 Mustang Fish Team

      

     

Fotogalerie: Otava 2012